Svátek práce

Svátek práce je mezinárodní svátek pracujících, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890.

Vznik svátku práce

Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů) odsouzeni k smrti anarchisté August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu již den předtím.[1] Poprvé se Svátek práce celostátně v (USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální Svátek práce. Postupně se k oslavě tohoto Svátku přidávaly další politické proudy, jako například nacismus (i když ještě roku 1922 trval Adolf Hitler na zákazu tohoto „marxisticko-anarchistického výmyslu“) nebo třeba katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu dělníkovi.

Po 2. světové válce postupně v zemích ovládaných Sovětským svazem byl Svátek práce zprofanován k politickým účelům a oslavování „úspěchů budování socialismu“ a to nejen v Československu. Teprve až po roce 1989 se Svátek práce stal svátkem pracujících bez politického nádechu s podporou demokratických odborů. A to nejen v České a Slovenské republice. A nyní v roce 2021 stejně jako v roce 1886 bojují odbory v České republice o kratší pracovní dobu. V České republice alespoň na 7,5 hodiny denně. V Západní Evropě, ale pracují již 7 hodin denně. Západ nám tvrdí, že jsme jedna Evropa a jsme si rovni. Rovnost Bruselu je nějaká nakloněná na Západ. Stále jsme chudí příbuzní. Jednou Sovětů a nyní Západu. Jak dlouho si to ještě jako občané Visegrádské čtyřky necháme líbit.

Přejeme všem krásný svátek práce.

Zdroj : Wikipedie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.