Ještě nezačalo pořádně jaro a odbory v RBCB řeší pořádně žhavá témata s vedením

Dobrý den, ahoj,

v pátek 14. května proběhl pravidelný termít jednání vedení firmy s odbory. Hlavní body jednání byla buducnost KPD a vize firmy udělat z RBCB nekuřáckou firmu.

KPD – firma, i když v 1. čtvrtletí si pohrávala s myšlenkou konta neprodlužovat, hlavně z důvodů, že flexibilita tohoto nástroje ne zcela odpovídá turbuletním požadavkům našich zákazníků, nyní příchází, že by ráda KPD používala dále. Závodní výbory obou odborových organizací vyhodnotí zkušenosti s fungováním KPD. Hlavně jak nadřízení dodržovali smlouvu o kontech a pracovali s kontrolním mechanismem ve VIP aplikaci.

Nekuřácká firma – firma si velmi vážně pohrává s myšlenkou vytvořit s RBCB nekuřáckou firmu. Napomohla jim k tomu i aktuální situace s COVID19. To téma již na svém profilu otevřela v nedávné době odborvá organizace UNIOS. Reakce zaměstnanců z řad kuřáků nepřekvapila, očekávala se.

Téma kouření je složité téma, což si uvědomují obě odborové organizace. Odborům se hlavně nelíbí, že jsou zaměstnanci-kuřáci, kteří si svévolně v rozporu se zákoníkem práce, přidávají přestávky a nadřízení to přehlížejí. Jinými slovy nedodržují zákonem stanovené přestávky. A nejhorší je, že jsou takoví nadřízení-kuřáci, kteří se pak vozí po svých podřízených-nekuřácích, když z jejich pohledu častěji chodí na toaletu nebo se občerstvit do svačinárny.

Zákoník práce platí pro všechny stejně, kuřáka i nekuřáka. Nikdo nemá nějaká privilegia. Odbory jsou od toho, aby ZÁKON byl dodržován!

I to může být jeden s argumentů, proč chce firma kouření zakázat plošně. Přechod ze dne na den je radikální, ale zatím nereálný. Firma sice slibuje program osvěty, podpory s odvykáním, ale jedná se o dlouhodobý proces a 100% uspěšnost nebude. Pokud nebude vůle a ochota z kuřáka se nekuřák nestastane. Firma zatím koncepci řešení přerodu, odborům nepředstavila. Firma se inspiruje i českobudějovické firmě Viscofan. Viz. odkaz.

https://www.casopisbarbar.cz/prezentace/viscofan-cz-zdrava-firma-je-nekuracka

I z pohledu složitého tématu budou odborové organizace hledat nejschůdnější řešení pro obě strany. Odbory nemají zákonnou možnost nařizovat zaměstnavateli co a jak má dělat. Můžou se sním domluvit jen na pravidlech. Důležité je i znát pohled zákona na zákaz kouření ve firmě a možné dopady. Proto je velmi důležité se neunáhlit a řešit toto ožehavé téma s chladnou hlavou.

Pohled zákona a BOZP, link byl zaslán i vedení firmy: viz.link.

https://www.bozpforum.cz/2020/05/14/muze-a-mel-by-zamestnavatel-zcela-zakazat-koureni/

Důležité upozornění na závěr. Vulgární kometáře a komentáře odporující civilizované společnosti budou smazány a diskutující zablokováni. Zde je místo jen pro smysluplnou konverzaci. Náš profil není žumpa komunikace. Děkuji.

předseda VZO OS KOVO RBCB

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

5 komentářů

 1. Dobrý den.Když už ukazujete na to kolik kdo má přestávek, navrhuju zrušit i kávovary,kávomaty a kuchyňky v kancelářích kde kávovary vévodí.Dyť lidi na linkách si taky nemůžou na kávu kdy chtějí.A na udělání a vypití kávy taky potřebuju chvíli nepracovat.Takhle bych to mohl měřit třeba i na navštěvnost WC.Proto se mi vaše argumentace zdá poněkud úsměvná.Taky sem myslel,že odbory jsou pro lidi,ne pro nápady a sny vedení.

  1. Dobrý den pane Tománku, děkuji za podnět. Zřejmě nemáte dostatečné znalosti ZP. Na občerstvení a toaletu smí zaměstnanec chodit dle svých potřeb toto nesmí zaměstnavatel jakkoli upravovat, omezovat. Co se týče např. kávy pro výrobu. Zaměstnanec má možnost si kávu v uzavřené nádobě jako jiný nápoj přinést k pracovišti a tam dle potřeby popíjet. Tím co argumentujete je nesmysl. Odbory tu opravdu nejsou pro sny a nápady vedení. A také to neplní.

 2. Vážený pane předsedo. Odbory by měli zastupovat všechny zaměstnance, v tomto případě kuřáky i nekuřáky. Velice pochybuji o tom, že máte relevantní průzkum zaměřený na zjištění, která skupina má ve Vaší organizaci většinu (to kdyby jste chtěl argumentovat „většinou“ v jejímž zájmu vystupujete). Z tohoto důvodu jsem, ovšem jak vidno zcela neprávem, předpokládal, že Váš příspěvek by měl být neutrální. Ovšem není tomu tak. Je evidentní, že jste PRO zákaz kouření a kuřáci tedy těžko u Vás mohou hledat oporu. K tomuto názoru mě vede nesporný fakt, že v celém Vašem příspěvku absentuje odkaz na variantu NEZÁKAZU kouření. Používáte silná slova, že zákon by měl být dodržován. Nejsem právník, ale jsem přesvědčen o tom, že minimálně v době přestávky (tedy v době, kdy pracovník nevykonává práce) to zakázáno není. Máte-li jiný názor, prosím tedy alespoň o odkaz na konkrétní ustanovení ZP, který v takovém případě výslovně zakazuje kouření. A jestliže se o přestávce může kouřit, pak by dle mého skromného názoru mělo být v zájmu nejen zaměstnanců – kuřáků, ale i v zájmu odborové organizace přijít s takovým řešením, které prostě dodržování zákona umožní za přijatelných podmínek – v tomto případě tedy tak, aby zaměstnanci nemuseli o přestávce sprintovat mimo areál firmy, kde si mohou zcela zákonně zakouřit. Taková situace může ve svém důsledku mj. vést nejen ke snížení pracovní výkonnosti, ale i k ohrožení zdraví, neboť sprintovat např. v mrazu, na náledí či naopak v horkých letních dnech rozhodně nelze považovat za zdraví prospěšné. A navíc, pokud by došlo k nějakému úrazu – posuzovat zda se jednalo o úraz pracovní či ne rozhodně není (naštěstí) Vaší kompetencí. A pokud někdo kouřit chce – je to jeho věc (to kdyby jste chtěl argumentovat, že kouření škodí zdraví). Druhá odborová organizace se alespoň formou určité ankety pokusila získat názor pracovníků – na rozdíl od Vás. Váš nerovný přístup již v prvním příspěvku mne lidsky dosti zklamal a mohu zcela zodpovědně prohlásit, že ačkoli jsem o vstupu k vaší organizaci skutečně uvažoval, již tomu tak není. A to jsem prosím nekuřák. Podepsat se bohužel nemohu, i když hrozí, že můj příspěvek smažete, neboť práce pro Bosch mne baví a nevěřím tomu, že bych zde mohl zůstat i nadále pokud by mé jméno stalo se veřejně známým.

  1. Dobrý den. Dovolím si odpovědět za kolegu Jindru, na jednáních s vedením RBCB jsme společně a patřičně se na to vždy i připravujeme. Mrzí mě, že Vás nemám jak oslovit a volíte cestu v této velké společnosti anonymního charakteru ze strachu před nějakým postihem. Zřejmě máte osobní negativní zkušenost, jinak si to vysvětlit neumím.
   Ale k věci. Jsem rád, že jste vůbec zvažoval řady odborů rozšířit a podpořit tak zaměstnance RBCB při hájení jejich zájmů. Celou dobu co jsem v KOVO odborech aktivní v něco takového od zaměstnanců doufám, že po devíti letech našeho vyjednávání a jistých výsledcích máte již dostatek informací a času k tomu vyhodnotit, že opravdu umíme vaše zájmy před vedením RBCB řádně a svědomitě hájit. Mrzí mě to o to víc, že Vás z toho odradil záměr společnosti Robert Bosch, zakázat kouření v celém areálu i po pominutí rizika spojeného s šířením covid-19.
   Buďte si jistý, že ve chvíli oslovení nás ze strany vedení tímto zvažovaných opatřením, sbíráme všechny adekvátní podklady na toto téma, abychom se v problematice plošného zákazu kouření ve firmách zorientovali. Něco z toho již psal kolega Jindra, navážu na něj. My se vždy držíme toho, co je dáno normou a zákony. Chováme se takto v dobré víře a toto očekáváme samozřejmě i od našeho zaměstnavatele při vyjednávání v různých pracovněprávních oblastech. Vycházíme z toho, že je právem jednatelů takové zásadní rozhodnutí udělat a nařídit zákaz kouření v areálu, který je majetkem společnosti.
   My jsme ale na Vaší straně a i zde hájíme především Vaše zájmy, zájmy zaměstnanců! Proto jsme také vedení RBCB upozornili, že očekáváme z jejich strany srozumitelnou, transparentní a především konzistentní komunikaci směrem k zaměstnancům, vysvětlení co je k této změně vede. Připomněli jsme jim zároveň, že něco takového nemá v „boschském světě“ obdoby a neznám lokalitu RB, kde by se vedení závodu k něčemu takovému odhodlalo. Pokud chtějí pečovat o zdraví zaměstnanců a podat jim pomocnou ruku při odvykání ze závislosti na kouření, samotným zákazem to nevyřeší a pouze tím vytvoří velice napjatou atmosféru na pracovišti, čemuž bychom se měli určitě vyvarovat.
   Já osobně kuřák nejsem a myslím si, že podobným zákazem problém přesuneme pouze o pár metrů dál, za vrátnici a další problémy si tím navíc způsobíme přímo na pracovišti. A pokud někdy jezdíte kolem zmiňované firmy Viscofan, pohled na hlouček stojících zaměstnanců na veřejném prostoru je toho jen důkazem.
   Je to velice citlivé téma, další kroky diskutujeme společně s druhou odborovou organizací Unios.

 3. Dobrý den.
  V první řadě chci říct, že si vážím vaší práce a děkuji, že pro zaměstnance RBCB děláte to, co děláte i když je to mnohdy boj s větrnými mlýny.
  K tématu kouření- všechny argumenty coi jsem zde četl jsou pro mě naprosto invalidní. Na podzim, když bylo 15tis. případů denně, ale objednávky raketově vzrostly, tak to na zdraví nikomu asi moc nezáleželo. Na jaře, když jdou čísla dolů, tak všemi opatřeními-vyhánění lidí obědvat na mráz a koncentrací všech na jedné svačinárně(místo rozdělení kuřáci ven, nekuřáci dovnitř) vedení a covid tým dosáhli naprostého opaku- koncentraci lidí bez roušek na svačinárnách. Jestli se jedná o dodržování zákona, nevidím nejmenší rozdíl mezi kuřákem, co si 1-2 po pěti minutách odskočí na cigaretu nebo mezi někým, kdo padá únavou na hubu ve tři hodiny ráno, neví co dělá a potřebuje si prostě na pár minut orazit, nebo mezi někým, kdo prostě musí na wc častěji a mimo pauzy chodí 4-5 za směnu. Ve výrobě je lidí na střídání dost a od toho tam jako modří taky jsme. Další bod byl dodržování zákona(zákonných pauz) s tímto na mě prosím vyrukujte, až celé naše oddělení nebude mít pod hrozbou velkých trestů zakázáno opouštět areál. Kdo se bude ohánět odbory či právníky, dopadne ještě hůř. Toto jde samozřejmě shora, bohužel. (protože dobrý vedoucí se neptá a jen předává rozkazy). Další aspekt, který by se měl zmínit je, že nám stát již víc než rok bere svobodu cokoli dělat. Zákazy vycházení, návštěvy blízkých atd. Všichni, nejen kuřáci jsou už naprosto zdeptaní. Aby zaměstnavatel bral jednu z posledních osobních svobod a dělal z lidí totální ovce bez schopnosti rozhodovat se sami za sebe, to už je do nebe volající. Já sám jsem začal kouřit až v 26 letech, cca 3 měsíce po nástupu do firmy. Doma si na cigaretu nevzpomenu, ale v práci je to balzám na nervy, na chvíli přestat slyšet hluk strojů, záchranných brzd a zapálit si.
  Dále bych měl pár vět k tématu KPD. Pro mě osobně od zavedení převažují pouze negativa. Podepsali jsme a tak září říjen listopad bylo obvyklé nutit nás režim 6 ranních 6 nočních 5 odpoledních. Zkuste tohle 2x za sebou a uvidíte, jak na tom fyzicky budete. Kolegové z vedlejších linek s 20ti směnným modelem se nám jen smáli. Méně práce a o 5,5 tis větší výplata. Nádhera.
  Je nový rok a stejně se nařizuje dovolená, neznám nikoho, kdo by byl v kontě v mínusu.
  Další věc je pravidlo o zamrznutí průměru. Pořád jsem nepochopil ten divný výpočet. Mám o tři třídy výš než před třemi lety a průměr mám o 30 kč menší, než před třemi lety. Když si to hodím do kalkulačky, tak mám o cca 70-80 kč menší hodinový průměr, než je reálná průměrná mzda za posledních 6 měsíců. Je to radost brát si pak dovolenou.
  Za další anonym se omlouvám, vede mě k tomu, přesně jak jste říkal, negativní zkušenost. Znám až příliš mnoho lidí, kteří by hned běželi si přihřát polívčičku u nadřízených, takže lepší neriskovat.
  Přeji pevné nervy a mnoho úspěchu v dalších vyjednáváních. H.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.