15.11.2023 IV. kolo kolektivního vyjednávání 2024

Dobrý den, ahoj,

Ve středu 15.11.2023 proběhlo IV. kolo kolektivního vyjednávání 2024 mezi odborovými organizacemi KOVO a UNIOS ve firmě Robert Bosch spol. s r. o. České Budějovice.

Zaměstnavatel nám předložil druhý návrh k posouzení. Zaměstnavatel ve svém návrhu nezohlednil požadavky odborvých organizací.

Pro zaměstnavatele je požadavek 3.500,-Kč absolutně neakceptovatelný.

Hlavně z důvodů, že u nejnižších tříd by to znamenalo cca 15% navýšení. Firma se opírá se o studii Korn Ferry. Při protiargumentaci předsedy KOVO p. Jindry a předložení podkladů z regionálního pracoviště OS KOVO v Č. Budějovicích, se náš předseda potázal se zlou, že prý znevažuje výsledky a práci renovované firmy, zaznělo od vedení firmy.

Pokud tedy odbory by měli přijmout podklady o které se opírá naše vedení a potřebuje s trhem srovnat preferované třídy není jejich 6% navýšení žádné překotné přidávání.

Potřebuje nebo nepotřebuje tedy firma preferované zaměstnance? Kladou si odbory otázku.

Námi navrhovaných 8% pro zaměstnance, kteří nejsou z 95% v odborech je ze strany odborů velmi vstřícný krok, ať už k podpoře požadavků zaměstnavatele, tak i k této skupině zaměstnanců. Odbory se drží zákonné povinnosti: „Vyjednávat za všechny zaměstnance“, což činíme! Bohužel je nám předhazováno, že máme přehnané požadavky.

Akceptovaný nebyl ani narychlo představený návrh předsedy KOVO s poníženou paušální částkou a posunutí % navýšení ve výši 9% do tarifních tříd zahrnující i seřizovače a vedoucí týmu. Celkové mzdové náklady v tarifech se stále pohybovaly pod 9%, přesně 8,42%! Konkrétně tímto krokem jsme přiblížili % navýšení dělnických a technických tarifních tříd k sobě. V absolutních hodnotách se jedná o výrazné přidání ve vyšších tarifních třídách. Stanovisko – NEPŘIJATELNÉ!

Opravdu si firma, která chce mít konkurenční výhodu na trhu a považuje se za lídra mezi zaměstnavateli v Jihočeském kraji toto dovolit nemůže? Kladou si odbory otázku.

Když se pak podíváme na výsledky a cíle roku 2023 – splněné a překročené a cíle roku 2024, pak si zákonitě musíme položit otázku, co je špatně v RBCB na přísloví:

„Za dobrou práci spravedlivá odměna“.

Proč mají Češi oproti Evropě tak nízké mzdy najdete i níže v odkaze:

https://www.newstream.cz/nazory/lukas-kovanda-cesi-jsou-nejvice-odiranym-narodem-v-evrope-i-tak-drzi-pusu-a-krok

Dnes cca 3 hodiny zasedal výbor ZO OS KOVO RBCB projednával návrh zaměstnavatele, stanovisko zaměstnavatele k našemu návrhu a způsob podpory naší ZO k akcím pořádaným OS KOVO a ČMKOS dne 27.11.2023.

Stanovisko k návrhu zaměstnavatele sdělíme zaměstnavateli ve středu 22.11.2023, nicméně, pokud náš zaměstnavatel cítí, že je potřeba poděkovat zaměstnancům v tomto roce za odvedenou práci, tak jejich vstřícný krok vítáme a děkujeme mu za zaměstnance za tento krok, ale nesouhlasíme, aby ovlivňoval kolektivní vyjednávání pro rok 2024.

Odmítnutý návrh zaměstnavatelem, který navrhly odbory: 9,99%.

Odmítnutý návrh odborů operativně podaný prostřednictvím předsedy p. Jindry: 8,42%.

Celkové navrhované celkové navýšení firmy pro rok 2024 je 6,69%. Dle návrhu níže.

Žádáme vás zaměstnance o podporu a slušnou formu komentování návrhu zaměstnavatele a podporu našich návrhů. Děkujeme.

VZO OS KOVO RBCB, předseda VZO OS KOVO, Stanislav Jindra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.