Blog na téma: Nový lídr na trhu mezd v Jihočeském kraji? Boj o lidi začíná.

Dobrý den, ahoj,

V čase koronaviru se firmám překvapivě nedostává pracovní síly. Více práce a víkendové směny jsou hlavně z důvodu, že po jarním a letním pouštění žilou nyní nemají firmy dostatek lidí.

V tomto předvánočním čase pravidelně první kolektivní vyjednávání zahajovali odboráři z RBCB. Nejinak tomu je letos. Vyjednávají již od září. Ostatní firmy vyčkávaly jak se bude vyjednávání vyvíjet v RBCB a podle toho mimo jiné reagovaly, pokud jim to hospodářské výsledky dovolily a samozřejmě s požehnáním matky např. v Německu, Francii, Velké Británii, USA, Japonsku.

Použiji přirovnání k cyklisticé tour. Cyklistický peloton jede etapu, která bude mít cíl na konci roku 2020 nebo možná v 1/4 roku 2021. Po startu jsou závodníci v tkz. cyklistickém balíku. Najednou z balíku vyraží k samostatnému úniku závodník stáje AISIN a pokouší se k úniku na pozici základní mzdy při nástupu a po zapracování. Další závodníci, kteří vyrazili z balíku závodníků a pokouší o pronásledování uprchlíka stáje AISIN? Je celý tým stáje Hauser, která kontruje navyšením mzdy zaměstnancům o 6%. Zdá se, že i stáj Faurecia zachytila únik a snaží se v Písku držet krok. Kdo další nasadí k pokusu o únik nebo se pokusí uprchlíky dostihnout a únik zhatit? Nebo zkušené týmy budou taktizovat, vyčkávat a čekat, že se uprchlíci unaví a nebudou mít dostatek sil (prostředků) být v cíli první a usadit se na čele tour?

V balíku, jsou stále další velmi silné stáje, které využívají, že jejich průměrná mzda v odvětví je nadstandartní. Bude to, ale stačit, aby po skočení etapy zůstaly v dlouhodobém vedení „Tour de mzda v Jihočeském kraji?“

Na základě podkladů z RP OS KOVO je vidět, že stáje, které jsou zatím v klidu v balíku pelotonu firem Jihočeského kraje by měli minimálně zbystřit a být ve střehu. Odborníci na mzdy znají silné a slabé stránky jednotlivých stájí ve složení, rozložení mzdy. Poukazují na to, že pro udržení, stabilizaci a zájem svých závodníků o kontréní stáj by měli cílit na to, aby jejich závodníci měli důstojné mzdy i bez víkendových závodů v době omezení koronavirem a s tím souvisejícími zakázkami i do budoucna.

Níže máte odkazy s aktuáním vývojem etapy i jaký mají skupinky náskok před hlavním pelotonem.

https://www.hrdynasvoupraci.cz/volne-pozice/operator-vyroby-obrabeni-a-montaz-1

https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/29183-hauser-navysuje-mzdy-a-nabira.html

https://faurecia.jobs.cz/detail/?id=G2-1481429635-aden_brand0

Předseda VZO OS KOVO RBCB Stanislav Jindra

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

  • Ano (79%, 49 Hlasy)
  • Je mi to jedno (16%, 10 Hlasy)
  • Ne (5%, 3 Hlasy)
  • Minulý byl lepší (0%, 0 Hlasy)

Počet hlasujících: 62

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.