Blog na téma: Nový lídr na trhu mezd v Jihočeském kraji? Boj o lidi začíná.

Dobrý den, ahoj,

V čase koronaviru se firmám překvapivě nedostává pracovní síly. Více práce a víkendové směny jsou hlavně z důvodu, že po jarním a letním pouštění žilou nyní nemají firmy dostatek lidí.

V tomto předvánočním čase pravidelně první kolektivní vyjednávání zahajovali odboráři z RBCB. Nejinak tomu je letos. Vyjednávají již od září. Ostatní firmy vyčkávaly jak se bude vyjednávání vyvíjet v RBCB a podle toho mimo jiné reagovaly, pokud jim to hospodářské výsledky dovolily a samozřejmě s požehnáním matky např. v Německu, Francii, Velké Británii, USA, Japonsku.

Použiji přirovnání k cyklisticé tour. Cyklistický peloton jede etapu, která bude mít cíl na konci roku 2020 nebo možná v 1/4 roku 2021. Po startu jsou závodníci v tkz. cyklistickém balíku. Najednou z balíku vyraží k samostatnému úniku závodník stáje AISIN a pokouší se k úniku na pozici základní mzdy při nástupu a po zapracování. Další závodníci, kteří vyrazili z balíku závodníků a pokouší o pronásledování uprchlíka stáje AISIN? Je celý tým stáje Hauser, která kontruje navyšením mzdy zaměstnancům o 6%. Zdá se, že i stáj Faurecia zachytila únik a snaží se v Písku držet krok. Kdo další nasadí k pokusu o únik nebo se pokusí uprchlíky dostihnout a únik zhatit? Nebo zkušené týmy budou taktizovat, vyčkávat a čekat, že se uprchlíci unaví a nebudou mít dostatek sil (prostředků) být v cíli první a usadit se na čele tour?

V balíku, jsou stále další velmi silné stáje, které využívají, že jejich průměrná mzda v odvětví je nadstandartní. Bude to, ale stačit, aby po skočení etapy zůstaly v dlouhodobém vedení „Tour de mzda v Jihočeském kraji?“

Na základě podkladů z RP OS KOVO je vidět, že stáje, které jsou zatím v klidu v balíku pelotonu firem Jihočeského kraje by měli minimálně zbystřit a být ve střehu. Odborníci na mzdy znají silné a slabé stránky jednotlivých stájí ve složení, rozložení mzdy. Poukazují na to, že pro udržení, stabilizaci a zájem svých závodníků o kontréní stáj by měli cílit na to, aby jejich závodníci měli důstojné mzdy i bez víkendových závodů v době omezení koronavirem a s tím souvisejícími zakázkami i do budoucna.

Níže máte odkazy s aktuáním vývojem etapy i jaký mají skupinky náskok před hlavním pelotonem.

https://www.hrdynasvoupraci.cz/volne-pozice/operator-vyroby-obrabeni-a-montaz-1

https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/29183-hauser-navysuje-mzdy-a-nabira.html

https://faurecia.jobs.cz/detail/?id=G2-1481429635-aden_brand0

Předseda VZO OS KOVO RBCB Stanislav Jindra