Výpověď bez udání důvodu

Dobrý den, ahoj,

téma, které aktuálně rezonuje společností ve všech oblastech je „flexibilita Zákoníku práce“ a hlavně ta část, která se zabývá

Toto téma zvedlo ze židle všechny zástupce zaměstnanců – odboráře, kteří si uvědomují, že tento způsob ukončení pracovního poměru není směřován pro oživení trhu práce, ale proti samotným právům zaměstnanců. NERV si řekl „A“ i „B“, ale naši politici a jejich rádoby poradci si z toho vzali jen to co se jim hodí. Tak to ale není ani v Dánském modelu. Flexi a security je vyvážená. Zákoník práce slouží oběma stranám, tedy zaměstnancům i zaměstnavateli, k ochraně jejich práv a povinností.

Tím, že se zbavím zaměstnance nerozhýbu trh práce, když požadované profese na trhu nejsou a ze škol nám nepřichází. Spíš by se naši politici měli zabývat, což léta nefunguje, naším školstvím, aby ze škol šly profese, které trh a společnost potřebuje.

Jistě každý z nás se ve svém pracovním životě setkal s tím, že jeho nadřízený na něj vytvářel nátlak z jakéhokoliv důvodu a pokud jsme vyslovili nesouhlas ne vždy jsme se potázali s pochopením. Pokud chování nadřízeného už překročilo určitou mez, mohli a stále můžeme se obrátit na zástupce zaměstnanců – odbory, pokud je ve firmě máme/ máte. Pokud tedy je/byl zaměstnanec odborově organizován může o podporu požádat odborovou organizaci a jejich právníka na příslušném Regionálním pracovišti. Samozřejmě, že i příslušná odborová organizace se na důvody s rozvázáním pracovního poměru doptává a chce znát vysvětlení. To samozřejmě dělá, některým zaměstnavatelům velký problém.

Zaměstnavatel v aktuálním znění Zákoníku práce nemůže svévolně nám dát výpověď. Vždy k tomu musí mít důvody, které zdůvodni. Tuto povinnost by někteří zákonodárci rádi zrušili. To, že jsou zaměstnavatelé, kteří neumí pracovat se Zákoníkem práce přece není důvod, aby na to doplácely zaměstnanci.

Pojďme se my zaměstnanci proti tomu vzepřít a vyjádřeme to podpisem na petice, které máme možnost si stáhnout nebo On-line vyplnit na stránkách ČMKOS.

https://www.cmkos.cz/tema/petice/

O tom, proč podobná změna není v Česku nutná ani žádoucí, píše náš právník Jaroslav Stránský:

JUDr. Jaroslav Stránský, ČMKOS

VZO OS KOVO RBCB, předseda Stanislav Jindra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.