Výpověď bez udání důvodů = zásadní omezení práv zaměstnanců

Dobrý den, ahoj,

Aktuální téma ve společnosti – „Změny v Zákoníku práce“ hodně rozbouřily vody, jak mezi politiky, tak mezi odboráři a zaměstnanci. Je zapotřebí se na toto téma podívat bez emocí s dostatkem informací a nadhledu.

Proč taková nevole ze strany odborů? Každý zaměstnanec by si měl v klidu přehrát, jak s ním zaměstnavatel (nadřízený) v práci komunikuje hlavně v případech, kdy nemají obě strany stejný názor a téma, které spolu řeší. My zástupci zaměstnanců v vlastní zkušenosti víme, jak se někteří nadřízení chovají a zneužívají, ať už z neznalosti Zákoníku práce nebo dokazování, že jsou něco víc ze své pozice nadřízeného. Každý z nás se jistě v životě setkal s nátlakem nebo vyhrožováním:

  • jestli nepůjdeš na přesčas nedám ti dovolenou, nevyjdu ti vstříc až budeš potřebovat
  • není dobré když moc marodíš, nebudu tě moct dál zaměstnávat
  • chodíš k lékaři, doprovázíš člena rodiny k lékaři, zařiď si to jinak nebudeš moct tady pracovat,
  • pracuješ pomalu nestíháš, jestli nezrychlíš nechci tě tady, je mi jedno, že jsi žena, starší kolega apod.
  • Zákoník práce mě nezajímá, já jsme tady zákon
  • nevymlouvej se na BOZP a koukej to udělat nebo tě vyhodím

Toto je jen několik příkladů, kdy se dostáváme do sporu se svým nadřízeným, který nemá v sobě ani kouska empatie a léčí si svoje mindráky a dokazuje svoje ego, jistě takové vedoucí ve svém okolí najdete.

Ano jsou země v Evropě, které mají tento nástroj ve svém pracovním právu, ale zároveň mají i velmi silnou ochranu zaměstnanců v podobě doby a výše podpory v nezaměstnanosti, odstupného, rekvalifikace zajišťované státem za přispění daňových odvodů.

Vzhledem k tomu, jak jsme se za 34 let mohli my zástupci zaměstnanců přesvědčit u našich politiků, že dobře míněný zákon převzatý z vyspělých zemích se v českých luzích a hájích stává paskvilem, jsme k takto zásadní změně v Zákoníku práce velice skeptičtí a nesouhlasíme s ním, protože necítíme, dostatečnou ochranu našich zaměstnanců.

Náš Zákoník práce je dost flexibilní, to, že Zákoník naši zaměstnavatelé neznají, nechtějí nebo neumějí používat není problém zaměstnanců nebo odborů, ale jejich. Patří to mezi jejich povinnost stejně jako u zaměstnanců, znát a řídit se pracovním právem – Zákoníkem práce.

předseda VZO OS KOVO RBCB, Stanislav Jindra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.