Omezení výroby z důvodu nedostatku zakázek prodlouženo do 10.5.2020

Dobrý den, ahoj, členové a zaměstnanci RBCB,

situace se od posledního jednání s vedením firmy díky koronavitrové pandemii nezlepšila. Dle informací ze středy 8.4. a čtvrtka 9.4. ještě zhoršila. V tyto dny byly odborové organizace v RBCB vyzvány k dalšímu jednání o prodloužení omezení výroby s náhradou mzdy pro překážku v práci na straně zaměstnavatele, dle §209ZP.

Vedení společnosti nabízelo odborovým organizacím, aby se těmto zaměstnancům vyplácelo 65 % průměrné mzdy. Jedním z důvodů bylo, že z vypočtené výše dotace od státu musí zaměstnavatel odvést daň ve výši 19 % a dále se musí počítat s odvody na zdravotní a sociální pojištění. Tato část vyvolala velkou diskusi mezi odbory a vedením závodu. Za odborovou organizaci ZO OS KOVO RBCB můžu řící, že toto téma předseda intenzivně projednával s vedením OS KOVO (mimo jiné s předsedou Jaroslaven Součkem) i předsedou konfederace odborových svazů (Josefem Středulou) . Názory zda se bude odvádět korporátní daň bude platit, různily. V každém případě stojíme si za stanoviskem odborového Svazu. Zřejmě bude nutné toto téma v rámci tripartity ještě správně medializovat, aby nedocházelo k omylům nebo mylné interpretaci.

Vedení nás zároveň informoval, že zaměstnanci se smluvní mzdou budou mít mzdu za měsíc duben krácenou o 23%.

Výsledkem dvoudenního jednání přes Skype byla vzájemná shoda mezi odbory a zaměstnavatelem takto:

od 18. 4. 2020 (ranní směna) do 28. 4. 2020: 70 % průměrné mzdy
od 29. 4. 2020 (ranní směna) do 10. 5. 2020: 75 % průměrné mzdy

Závěrem vás ještě mohu informovat, že zástupce ZO OS KOVO RBCB David Mataj navrhl za naši odborovou organizaci dočasnou úlevu jednoho z benefitů. Informováni budete v případě, že bude realizace úspěšně zavedena. Je to z toho důvodu, abychom nevyvolávali zbytečné naděje. Děkujeme za pochopení.

Hodně zdraví v těchto dnech a pevné nervy přeje všem VZO OS KOVO RBCB.

Zpracoval předseda ZO OS KOVO RBCB.