Nepřesnosti ve výkladu Kont pracovní doby

Od 1.8.2020 začala platit mezi odbory a zaměstnavatelem dohoda o Kontech pracovní doby (KPD). Zástupci personálního oddělení společně s odbory věnovali proškolení nadřízených zaměstnanců výroby, osvětě – otázky a odpovědi na Bosch Connect hodně času a úsilí.

Bohužel již po tak krátké době se k nám začínají dostávat informace, že nadřízení zaměstnanců ve výrobě si opět dělají svůj vlastní výklad. A to buď z neznalosti dohody, vlastní hloupostí nebo záměrně si dohodu vykládat po svém k zastrašování zaměstnanců. Jedná se o některé VT (vedoucí týmu) VS/VL (vedoucí směn/linek) a koordinátoři výroby. Zřejmě jsou nadřízení, kteří ani neví jak vypadá a co obsahuje. Doporučuji si Dohodu přečíst a připadné nejasnosti konzultovat s HRL nebo odbory. Že něčemu nerozumím, tak se zeptám, to není ostuda. Vlastní výklad některých nadřízených ohrožuje budoucí dohody odborů s vedením.

Aplikované nesmysly ve výrobě: 1) Čerpání dovolené u doplánované směny je zakázené. 2) Schválil jsem ti dovolenou na dolpánovanou směnu, tak ti ji ruším, protože někdo rozhod, že je to zakázaný a musíš si zpětně na ten den vzít OČR nebo neschopenku.

Odpověď odborů: ad1 a 2) oba výklady jsou nesmysl směnu buď vyplánuji nebo zruším. Nemůžu někomu naplánovat směnu a pak mu na ni dát dovolenou. Nejedná se o základní rozvrh pracovní doby. Pokud dojde zaměstnavatel/ zaměstnanec k dohodě směna se mu vyplánuje jindy nebo zruší. Pokud zaměstnavatel, ale zaměstnanci nevyhoví je povinností se na směnu dostavit. Omluvitelné překážky na straně zaměnstance stanoví ZP.

předseda VZO OS KOVO RBCB, Stanislav Jindra

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.