Dobrý den, ahoj,
na kolektivní vyjednávání se připravujeme celý rok. Sledujeme jak aktuální ekonomické ukazatele firmy, tak ukazatele v ČR. Se získanými podklady průběžně pracujeme, aby naše návrhy byly co nejrealističtější.
Tuto oblast již od svého působení v závodním výboru si vzal za své náš místopředseda David Matajs.
Zde jeho příspěvek z našeho interního kanálu v RBCB.
Dobrý den, ahoj.
Blíží se nám opět období kolektivního vyjednávání (KV), na které se samozřejmě pečlivě připravujeme. Rád bych vás také poprosil o reálné podněty, my je následně v závodním výboru KOVO i s partnery z UNIOS odborové organizace projednáme a stanovíme si priority. Za to předem díky!
Co se týče předchozího kola KV, rád bych po roce uklidnil ty z vás, kteří vehementně krotili naše ambice vyjednat vyšší navýšení mezd vzhledem k vysoké inflaci (za 2022 byla průměrná míra inflace 15,1%). Chápu, že křišťálovou kouli nevlastní nikdo z nás a není vůbec lehké se v dynamicky se vyvíjející situaci vyznat, ale vše má své meze. My v RBCB se na tato jednání připravujeme vždy polo-profesionálně (na profesionální přístup nemáme pracovní podmínky jako naši kolegové a kolegyně v německém RB😬), naše požadavky vyhodnocujeme nejlépe jak umíme a vycházíme přitom z hlubší analýzy aktuální situace a pravděpodobném vývoji (makroekonomické efekty, ekonomická situace v RBCB, RB).
Obavy, že navýšením mzdy v RBCB (v realitě kompenzovalo odhadem v průměru tak polovinu míry inflace za rok 2022) si zaděláme na pořádné problémy, se ukázaly být přehnané. Otázkou je, jaký dopad by to na ekonomiku v ČR mělo, pokud bychom ve mzdách a platech kompenzovali celou inflaci a dosáhli tak reálného růstu v celé ekonomice ČR😏 Ale to se u nás stalo velice ojediněle, maximálně v energetickém sektoru (viz článek níže „Vítězové a poražení inflace a drahoty: kde se nejvíc přidávalo“).
Rád bych v této souvislosti poukázal na velice inspirující myšlenky Jiřího Rusnoka v aktuálním vydání týdeníku Ekonom, člověka s neuvěřitelnými zkušenostmi (zaměstnanec ČMKOS, poslanec, ministr průmyslu a obchodu, ministr financí, premiér ČR, člen bankovní rady ČNB, guvernér ČNB).
Velice trefně a seriózně popisuje pozici odborů v ČR, proč tomu tak zřejmě je a také jaký je základní rozdíl v konceptu zastupování zaměstnanců u nás a v zahraničí.
Vřele doporučuji se s tímto seznámit 👍
David Matajs, místopředseda ZO OS KOVO RBCB a člen EC Bosch
Jiří Rusnok: Česku hrozí dlouhodobá stagnace, inflace se napřesrok může vrátit k růstu:
Vítězové a poražení inflace a drahoty: kde se nejvíc přidávalo:
https://echo24.cz/a/HKwrz/komu-nejvic-rostly-prijmy-energetici-vydelali-vic-nez-bankeri
„Češi zchudli tolik, že konečně přestanou tolerovat drahotu. Už ji nezaplatí“
https://echo24.cz/a/HRSub/reknete-si-o-vyssi-mzdu-firmy-na-to-maji-zvedly-vysoko-marze
Článek Ekonom je celý k dispozici buďto v tištěné verzi nebo jako předplatné v elektronické podobě. Zajímavé jsou pohledy pana Rusnoka na odbory jako celku v ČR a rozdíly oproti např. Německu. Pohled pana Rusnoka na možnosti, sílu a postavení v ČR v podstatě jsou i pohledem na tuto problematiku, jak ji vidíme u nás v závodním výboru. Síla a postavení odborů je hlavně věcí legislativního rámce v naší zemi. Proč to nedokázali naši předchůdci je otázka hlavně na ně. My na to ale nyní doplácíme. Na druhé straně je třeba si říci: „Pokud nepůjdou lidé do odborů nic se nezmění. A jak v odborovém hnutí, tak ve společnosti. Nejste spokojeni, tak konejte. Zvenčí nic nezměníte!“
Stanislav Jindra, předseda VZO OS KOVO RBCB