Na kolektivní vyjednávání se připravujeme celý rok

Dobrý den, ahoj,

na kolektivní vyjednávání se připravujeme celý rok. Sledujeme jak aktuální ekonomické ukazatele firmy, tak ukazatele v ČR. Se získanými podklady průběžně pracujeme, aby naše návrhy byly co nejrealističtější.

Tuto oblast již od svého působení v závodním výboru si vzal za své náš místopředseda David Matajs.

Zde jeho příspěvek z našeho interního kanálu v RBCB.

Dobrý den, ahoj.

Blíží se nám opět období kolektivního vyjednávání (KV), na které se samozřejmě pečlivě připravujeme. Rád bych vás také poprosil o reálné podněty, my je následně v závodním výboru KOVO i s partnery z UNIOS odborové organizace projednáme a stanovíme si priority. Za to předem díky!

Co se týče předchozího kola KV, rád bych po roce uklidnil ty z vás, kteří vehementně krotili naše ambice vyjednat vyšší navýšení mezd vzhledem k vysoké inflaci (za 2022 byla průměrná míra inflace 15,1%). Chápu, že křišťálovou kouli nevlastní nikdo z nás a není vůbec lehké se v dynamicky se vyvíjející situaci vyznat, ale vše má své meze. My v RBCB se na tato jednání připravujeme vždy polo-profesionálně (na profesionální přístup nemáme pracovní podmínky jako naši kolegové a kolegyně v německém RB😬), naše požadavky vyhodnocujeme nejlépe jak umíme a vycházíme přitom z hlubší analýzy aktuální situace a pravděpodobném vývoji (makroekonomické efekty, ekonomická situace v RBCB, RB). 

Obavy, že navýšením mzdy v RBCB (v realitě kompenzovalo odhadem v průměru tak polovinu míry inflace za rok 2022) si zaděláme na pořádné problémy, se ukázaly být přehnané. Otázkou je, jaký dopad by to na ekonomiku v ČR mělo, pokud bychom ve mzdách a platech kompenzovali celou inflaci a dosáhli tak reálného růstu v celé ekonomice ČR😏 Ale to se u nás stalo velice ojediněle, maximálně v energetickém sektoru (viz článek níže „Vítězové a poražení inflace a drahoty: kde se nejvíc přidávalo“). 

Rád bych v této souvislosti poukázal na velice inspirující myšlenky Jiřího Rusnoka v aktuálním vydání týdeníku Ekonom, člověka s neuvěřitelnými zkušenostmi (zaměstnanec ČMKOS, poslanec, ministr průmyslu a obchodu, ministr financí, premiér ČR, člen bankovní rady ČNB, guvernér ČNB).

Velice trefně a seriózně popisuje pozici odborů v ČR, proč tomu tak zřejmě je a také jaký je základní rozdíl v konceptu zastupování zaměstnanců u nás a v zahraničí.

Vřele doporučuji se s tímto seznámit 👍

David Matajs, místopředseda ZO OS KOVO RBCB a člen EC Bosch

Jiří Rusnok: Česku hrozí dlouhodobá stagnace, inflace se napřesrok může vrátit k růstu:

https://ekonom.cz/c1-67228260-jiri-rusnok-cesku-hrozi-dlouhodoba-stagnace-inflace-se-napresrok-muze-vratit-k-rustu

Vítězové a poražení inflace a drahoty: kde se nejvíc přidávalo:

https://echo24.cz/a/HKwrz/komu-nejvic-rostly-prijmy-energetici-vydelali-vic-nez-bankeri

„Češi zchudli tolik, že konečně přestanou tolerovat drahotu. Už ji nezaplatí“

https://echo24.cz/a/HRSub/reknete-si-o-vyssi-mzdu-firmy-na-to-maji-zvedly-vysoko-marze

Článek Ekonom je celý k dispozici buďto v tištěné verzi nebo jako předplatné v elektronické podobě. Zajímavé jsou pohledy pana Rusnoka na odbory jako celku v ČR a rozdíly oproti např. Německu. Pohled pana Rusnoka na možnosti, sílu a postavení v ČR v podstatě jsou i pohledem na tuto problematiku, jak ji vidíme u nás v závodním výboru. Síla a postavení odborů je hlavně věcí legislativního rámce v naší zemi. Proč to nedokázali naši předchůdci je otázka hlavně na ně. My na to ale nyní doplácíme. Na druhé straně je třeba si říci: „Pokud nepůjdou lidé do odborů nic se nezmění. A jak v odborovém hnutí, tak ve společnosti. Nejste spokojeni, tak konejte. Zvenčí nic nezměníte!“

Stanislav Jindra, předseda VZO OS KOVO RBCB

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.