Kolektivní vyjednávání dnes pokračovalo jednáním o uvolnění předsedy a místopředsedy.

Dobrý den, ahoj,

mzdové záležitosti jsou již vyjednány, ale záležitosti stanovení pravidel pro nařizování hromadné dovolené a krácení pohyblivé složky mzdy se stále projednávají a hlavně kapacity a uvolnění předsedů ZO OS KOVO RBCB a ZO OS UNIOS OK Bosch CB a místopředsedy ZO OS KOVO RBCB.

ad1) Hromadná dovolená.

Čerpání dovolené má svoje zákonná pravidla. Stanovista odborých pravníků a právnické firmy zastupující RBCB nejsou stejná a budou předmětem další výměny stanovisek. Hlavní problémem je způsob, jak byla dovolená nařizována v letošním roce. Dohadům, které o kolo toho byly, se chceme vyhnout a chceme nastavit jasná a srozumitelná pravidla, srozumitelná pro všechny.

ad2) Krácení pohyblivé složky mzdy.

Dle našeho názoru na základě výkladu ZP je možné při porušení pracovního řádu krátit pohyblivou složku mzdy jen pokud se jedná o přímou souvislost s výkonem práce nebo kvality práce. Proto nesdílíme stejný názor na krácená pohyblivé složky mzdy v případě, že zaměstnanec poruší pracovní řád o zákonné přestávce a před nebo po směně. Jedná se hlavně o případ kouření v areálu firmy.

ad3) Uvolnění funkcionářů ZO.

V tomto bodě jsme se nikam neposunuli. Zaměstnavatel argumentuje, že si v současné situaci nemůže dovolit nás uvolnit. Když z Německa je tlak na snižování nákladů v oblasti personálních kapacit.

Kvalita zastupování vás zaměstnanců se tedy zřejmě nezlepší. Úkoly, které řešíme jsou nad rámec našich kapacit. Prostor pro nastudování a konzultace s odborníky z RP OS KOVO nebo AKV je úzký. To nemluvě, že témata, která patří do dikce předsedy (BOPZ a lékařské prohlídky) při řádném neplnění můžou pro firmu znamenat větší problém než kapacity funkcionářů. Co musí nastat, aby jsme se problematikou zabývali a našli řešení?

V BPS a kvalitě si říkáme: „Předcházíme chybám“, „identifikujeme a odstaňujeme problémy“ apod.

Tak problémy nevytvářejme a předcházejme jim.

předseda VZO OS KOVO RBCB, Stanislav Jindra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.