Jednání o hromadném čerpání dovolené na MFO2

Dobrý den, ahoj.

Ve čtvrtek 31.3. nás při pravidelném jednání oslovilo vedení RBCB s požadavkem, zdali bychom souhlasili s čerpáním hromadné dovolené mezi velikonočními svátky na oddělení MFO2. Mělo jít tedy o vcelku pět směn v sobotu i neděli (16.-17.4.), kolegové a kolegyně zde pracují v režimu 20S. Na náš dotaz, jaký vážný provozní důvod je k tomu vede jsme dostali odpověď, že na všech výrobních linkách bude probíhat aktualizace systému. Později při další komunikaci bylo doplněno, že důvodem je také pokles zakázek od našich zákazníků.

Aby toto bylo zvládnuto formálně správně, projednáno řádně v závodním výboru a sděleno zaměstnancům v souladu se ZP, muselo by být takto se vším učiněno do následujícího dne, tedy pátku.

Stále si v našem závodním výboru nemůžeme zvyknout na to, že nás vedení společnosti staví do tak složitých situací, kdy pro nás není reálné se řádně sejít se závodním výborem a vše pečlivě projednat. Není to totiž poprvé. Posledně se tak stalo v půlce března, kdy ještě ani nedošlo k řádnému projednání hromadného čerpání dovolené ve dnech 24.-25.3. a někteří z vás již byli na začátku směny o nařízení čerpat dovolenou informováni. Toto není v pořádku a také jsme na to našeho zaměstnavatele upozornili.

K dohodě nakonec v březnu došlo jistým kompromisem, výjimečně. Deklarovali jsme však předem naše stanovisko, že další případné ponížení zakázek bude řešeno využitím KPD. Přesně pro tyto překážky v práci nás totiž zaměstnavatel přesvědčil minulý rok souhlasit s aktivací KPD, je tedy třeba se tímto řídit, když k takové nemilé události dojde.

Dovolená zaměstnanců je určena především na jejich odpočinek po náročné práci. V případě nemožnosti přidělovat zaměstnanci práci ze strany zaměstnavatele, jde o překážku na jeho straně. Dovolená není tím správným nástrojem na řešení problémů s poklesem zakázek.

Všichni členové závodního výboru byli tedy ještě ve čtvrtek 31.3. informováni o novém požadavku zaměstnavatele e-mailem, čímž jsme projevili velkou vstřícnost a zájem situaci řešit.

Nicméně situaci jsme vyhodnotili tak, že nejsou splněny všechny zákonné podmínky §220 ZP a z těchto důvodů tedy závodní výbor KOVO nedal zaměstnavateli souhlas, aby takto nařídil hromadně čerpat dovolenou.

O tomto jsme zaměstnavatele informovali. Od vedoucího oddělení MFO2 pana Vaška přišlo následně potvrzení, že všechny linky budou od 15.4. do 18.4.2022 mimo provoz. U zaměstnanců tak budou využívány KPD a v případě nedodržení oznamovací povinnosti bude využito překážky na straně zaměstnavatele (tzn. 80%).

P.S. tyto věci jsme řešili také v součinnosti s kolegy z UNIOS a jsme v tomto zajedno.

Za vyjednávací tým KOVO

Místopředseda David Matajs

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.