Dovolená versus náhradní volno

Dobrý den, ahoj, dostali se k nám dotazy na téma: „Může mi nadřízený bez mého vědomí vyplánovat náhradní volno nebo dokonce změnit dovolenou na náhradní volno?“

Stanovisko RP Jč kraje OS KOVO:

Zákoník práce umožňuje, aby se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku, ať už v době 3 měsíců od vzniku nároku či na pozdějším čerpání. Čerpání náhradního volna zaměstnavatel bez vědomí zaměstnance nemůže nařídit ani vyplánovat. Zaměstnavatel může dát návrh, se kterým zaměstnanec nemusí souhlasit. Nebude-li dosaženo dohody o datu čerpání náhradního volna, nemělo by k němu dojít a zaměstnanec by měl obdržet příplatek.

Zaměstnanec se de facto vzdá příplatku 25% a čerpá náhradní volno, které je tak v docházce vykázáno – jako omluvená nepřítomnost. Po dobu čerpání náhradního volna zaměstnanec nekoná práci, a proto mu mzda nepřísluší. Zaměstnanci je však zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu, které dosáhl výkonem práce přesčas ( 100%) a tuto je mu zaměstnavatel povinen vyplatit v daném kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas konal.

předseda VZO OS KOVO RBCB Stanislav Jindra

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.