Dovolená versus náhradní volno

Dobrý den, ahoj, dostali se k nám dotazy na téma: „Může mi nadřízený bez mého vědomí vyplánovat náhradní volno nebo dokonce změnit dovolenou na náhradní volno?“

Stanovisko RP Jč kraje OS KOVO:

Zákoník práce umožňuje, aby se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku, ať už v době 3 měsíců od vzniku nároku či na pozdějším čerpání. Čerpání náhradního volna zaměstnavatel bez vědomí zaměstnance nemůže nařídit ani vyplánovat. Zaměstnavatel může dát návrh, se kterým zaměstnanec nemusí souhlasit. Nebude-li dosaženo dohody o datu čerpání náhradního volna, nemělo by k němu dojít a zaměstnanec by měl obdržet příplatek.

Zaměstnanec se de facto vzdá příplatku 25% a čerpá náhradní volno, které je tak v docházce vykázáno – jako omluvená nepřítomnost. Po dobu čerpání náhradního volna zaměstnanec nekoná práci, a proto mu mzda nepřísluší. Zaměstnanci je však zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu, které dosáhl výkonem práce přesčas ( 100%) a tuto je mu zaměstnavatel povinen vyplatit v daném kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas konal.

předseda VZO OS KOVO RBCB Stanislav Jindra