Členství v odborech je důležité

Dobrý den, ahoj,

ti z vás kdo sledují dění na stránkách odborových organizací působící v budějovickém Boschi si jistě přečetli článek předsedy ZO OS UNIOS Ok Bosch CB.

A je pravdou, že lidé z našich řad odcházejí a to jak vinou fluktuace ve firmě, tak i tím, že ne vždy odbory dokážou naplnit představy jednotlivců. Jestli někdo vstupuje do odborů s tím, že jejich předáci vybojují jen jejich zájmy tak jsou na velkém omylu. Jednání s partnerem – zaměstnavatelem je vždy o kompromisu, zájmu většiny zaměstnanců a budoucí jistoty práce. O tom jaká bude vyjednávací pozice odborů se zaměstnavatelem rozhodujete vy zaměstnanci tím, zda jste členy nebo nejste členy jakékoliv odborové organizace působící ve vašem závodě.

Nefunguje to tak, že napřed pár odborářů něco vybojuje a zaměstnanci pak možná vstoupí. Funguje to přesně obráceně. Pokud něco od zaměstnavatele chci, musím ukázat, že o to opravdu stojím a to je výše členské základny v jednotlivých organizacích a pak v sumě za celý závod.

Každá organizace nabízí svým členům nějaké benefity a je pro zaměstnance něčím přitažlivá, proto do té které organizace vstupují. Nejlepší způsob, jak naplnit svoje představy je vstoupit (nikoliv vystoupit) do odborové organizace a aktivně se zapojit do práce. Bohužel tato práce je většinou nad rámec fondu pracovní doby. Což každý akceptovat nechce, ale kritizovat to dokáže každý. Ke kritice, ale také přísluší konkrétní nápady a návrhy co udělat jinak. To, že řeknu, že tam nebo tamhle mají toto nebo ono není řešením. Ani to „oni to dělají špatně“. Je důležité problém popsat a definovat změny, opatření, řešení. Musím znát celou problematiku a zákulisí proč mají jinde rozdílné benefity, mzdy, příplatky než u nás. To bohužel většina kritiků nemá ani nezná a je to jen výkřik do tmy, který nikomu nic nepřinese.

Členství v odborech se dá přirovnat k pojištění. To k jakémukoliv. Ne vždy vyčerpám tolik kolik vložím, ale je to zárukou, že když něco nastane nějaká část investic se mi vrátí. I kolektivní smlouva není samozřejmostí. Ne každá kolektivní smlouva obsahuje takové množství příplatků a benefitů jako v budějovickém Boschi za posledních 10let. Za výsledky jsou hodiny a dny práce pro přípravu argumentů, nastudování podkladů apod. Věštění z křišťálové koule to v žádném případě není. To by pak byla sranda.

Na stránkách UNIOS mě zaujal komentář jednoho našeho bývalého členy (Jana Martinů), že dokud budou předsedové odborů placeni firmou nic se nezmění. Co by asi řekl na to, že ve Škodě Auto dostávají odbory pod vedení pana Povšíka tučnou několikamilionovou rentu od zaměstnavatele na činnost. Na případnou reakci, že je tam 30 tisíc odborářů mám jasný argument. Ti zaměstnanci do odborů napřed v 90tých letech vstoupili a s rozvojem firmy se členská základna dostala až na taková čísla. Ale ne obráceně, jak si někteří mylně i Budějovicích stále myslí.

Na závěr. Každý má 3 možnosti. Buď zůstane, nebo rozšíří naše řady a zapojí se do rozvoje, posílení stávajících odborových organizací nebo založí svojí odborovou organizaci a ukáže tah na branku. Můžu, ale všechny snílky a idealisty upozornit, že taková sranda to není a je to i na úkor volného času, rodiny a koníčků. Kdo z vás je ochoten toto pohodlí obětovat? Bez kvalitního zázemí a kapitálu to nejde. Přirovnal bych to k ambicióznímu klubu, který chce hrát ligu a po roce shoří jako papírový čert, protože na to nemá kapitál, zázemí, kapacity. No a třetí možnost je nejsnadnější. Nebudu se nikde angažovat, ale budu do toho hodně kecat. Taková typická česká vlastnost.

Takže, na úplný závěr. Děkujme stávajícím všem stávajícím členům-zaměstnancům, že ví proč jsou odbory důležité. Ostatní, kteří nejsou členy, rádi přivítáme v našich organizacích. A ty co mají vlastní ambice a chtějí zaměstnavateli udělat ještě větší pakárnu než má se stávajícími organizacemi rádi přivítáme u jednoho stolu. Zda i zaměstnavatel bude také rád, bohužel nemohu mluvit za něj. 🙂

Hezký den,

předseda VZO OS KOVO RBCB, Stanislav Jindra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledávání

Odebírejte novinky

Aktivní anketa

Líbí se vám nový vzhled webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hledáte odpověď?

Jsme zde pro vás

Potřebujete více informací?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.